EBRUCU

İsmail Dündar

Ebrucu İsmail Dündar, Ebru Sanatı ile Ayasofya Camii’nin arka sokağında bulunan Caferağa Medresesi’nde tanıştı.

Osmanlı Geleneksel Sanatları alanında 90’ların en önemli merkezlerinden olan medresede Türk Ebru Sanatı eğitimini tamamlayarak icazet aldı.

İcazet silsilesi Tülay Taslacıoğlu, Fuat Başar, Mustafa Düzgünman, Necmeddin Okyay, Hezarfen İbrahim Edhem Efendi ve Şeyh Mehmed Sadık Efendi yolunu takip ederek Buharalı Şeyh Mehmed Receb Efendi’ye kökenlenmektedir.

İsmail Dündar 1997 yılında İstanbul Eyüpsultan’da açtığı Suyüzü Ebru Atölyesi’ni 2003 yılında Bakırköy’e taşıdı. Atölyesinde geleneksel yöntemle çok sayıda ebrucu yetiştirdi. Ebru Sanatı ile ilgili konferans, seminer ve yarışmalarda konuşmacı ve jüri üyesi olarak görev aldı. İstanbul ve Antalya’da düzenlenen uluslararası katılımlı toplantılarda Ebru Sanatı icra etti. Üniversitelerde atölyeler düzenledi.

İsmail Dündar, Kumlu Göbekli Ebru’nun geliştirilmesine ve Dalgalı Ebru çeşitlenmesine öncülük etmiştir. Ebru Sanatı’nı geleneksel yöntemlerle öğretmeyi ve icra etmeyi sürdüren nadir sanatçılardan biridir. Ebru çalışmaları ve araştırmalarını bireysel atölyesinde sürdürmektedir.