Ebru Çeşitleri

ebru-sanati-cesitleri

Battal Ebru: Fırça ile tekneye serpilen boyaların, başka bir şekillendirme aracı kullanılmadan kağıda alınması ile oluşur. Üstad Mustafa Düzgünman’a göre usta ebrucu, yaptığı battal ebrudan belli olur. Zemin battal, somaki battal, neftli battal gibi çeşitleri vardır.

Gel-git Ebrusu: Battal ebru kağıda alınmadan önce kalın bir iğne yardımıyla enine ve boyuna eşit aralıklarla çizilir. Üzerine tekrar serpme yapılabilir.

Şal Ebrusu: Gel-git ebrusu teknenin üzerindeyken, kenardan kenara çapraz ve dalgalı hareketlerle taranır. Yine kalın bir iğne kullanılır.

Taraklı Ebru: Battal ebru veya gel-git ebrusunun üzerine “tarak” adındaki alet ile tarama yapılır. Ebru tarağı hazır olarak da satın alınabileceği gibi, geleneksel ebru kurslarında yapımı öğretilmektedir.

Bülbül Yuvası: Üzerine ince serpme yapılmış battal zeminin üzerine, bir iğne ile daireler çizilir. Daireler dışarı doğru büyüyen (spiral) bir yapıda ve tekne üzerinde eşit aralıklarla yer almalıdır.

Kumlu Ebru: Genellikle, mavinin bir tonu olan ve su üzerinde çatladığı için özel olarak kullanılan “lahor çividi” adınaki boya hammadesiyle yapılır. Kumlu ebru yapımında teknenin ortasından başlanarak lahor çividi damlatılmaya başlanır. Bu işlem, boya tekneniyi kaplayana kadar devam eder. Halkalar büyüyerek yayılırken, birbirlerini iterek sıkıştırır ve boyanın çatlamasına yol açar. Susuzluktan çatlamış toprak görüntüsü elde edilir.

Çiçekli Ebrular: Battal tarzı bir zemin üzerine, çeşitli çiçek türlerinin resmedilmesi ile oluşturulur. Klasik ebruda ağırlıklı olarak lale, papatya, menekşe ve karanfil ebruları kullanılmıştır.