IŞIĞI GÖREBİLMEK

Günümüzde insanoğlu telaş, koşuşturma içinde günlerini heba etmekte, geriye dönüp baktığında bir arpa boyu yol ilerleyemediğini ve kendine zaman ayırmadığını fark etmektedir. Bu durumu muhasebe edip kendisi için “ne yapabilirim?” diye arayışa girmekte ise bu an en şanslı anıdır. Çünkü içindeki gizli kalan sanatsal özdeşlik “beni keşfet” demiş, maddi alemden manevi alemin durusuna ulaşmak için kapıları aralayarak ışığı yakalamıştır.

İşte bu kapılardan birinde, EBRU sanatı, sizi ışığa kavuşturacak, sabrı öğretip mütevaziliği aşılayacak, içinizdeki sanatsal cevherleri keşfetmenize yardım edecek ve yeni düşünce odacıkları oluşturmaya başlayacaktır. Tabiatta var olan nesneleri daha iyi incelemenin yollarını öğretecek, aynı zamanda sosyal ilişkileri ve estetik bakış açısını geliştirip zaman kavramını durduracak, teknenin başına geçip de çalışmaya başlayınca gerginlik, stres ve yorgunluğu atıp, çalışma bittikten sonra ruhunuzu tazeleyerek maddi aleme mutlu dönmenizi sağlayacak.

Bu tedavi edici etkinin oluşumundaki en önemli etken, zaman kavramının ortadan kalkması olarak karşınıza çıkacak. Ebru uygulamasında geçmişle ilişkiler bilinç ötesini etkisiyle donduracak ve yaşadığınız anın yani şimdinin düşünsel niteliği açığa çıkacak. Hiç şüphesiz bu durumun yaratımında renklerin estetik uyumunun var ettiği sonsuzluk duygusu bir anahtar olarak sunulacak.

Ebrunun üzerinizde yarattığı bu duygusal dönüşüm düşüncelerle detaylandırıldığında, ebrucu adayı, kemalat yolunda önemli bir adım attığını anlayacaktır…