EBRU EĞİTİMİ

ebru dersi eğitimi, ebru kursuEbru geleneksel Türk el sanatlarındandır. Atölyemizde, Ebru Sanatı’nın geleneksel özellikleri korunarak öğretildiği Ebru Kursu düzenlenmektedir.

Ebru geleneğinde eğitime boya ezilmesi ve fırça yapımı gibi temel öğelerle başlanır. Öğrencinin hangi aşamada hangi ebruyu yapacağı usta tarafından belirlenir. Mesela, battal ebruyu hakkıyla yapamayan öğrenciye çiçekli ebru yaptırılmaz. Tabii bu işin sanatsal kısmıdır.

Günümüzde ise ebru genellikle bir hobi aracı olarak görülmektedir. Hazır malzemeler kullanılmakta, hızlandırılmış kurslar ile sanat hakkında fikir sahibi olunmaktadır. Bu açıdan da ebru önemli bir gereksinimi karşılamaktadır. İnsanlar ebru sayesinde gündelik rutinden çıkıp akıllarını ve ruhlarını dinlendirebilmektedir. Ebru yapan herkes ortaya sanat eseri çıkarma zorunluluğunda değildir.

Ebru kursuna yazılan biri, ebruyu bir sanat olarak mı yoksa hobi olarak mı öğreneceğine karar vermelidir. Ebrucu, yani ebru ustası da bir tarz sahibi olmalıdır. Bu sanatın geleneksel öğelerine ne kadar sadık kalacağına, modern çalışmalara ne kadar yer vereceğine karar vermelidir. Böylece; geleneksele bağlı kalırken insanları sınırlandırmamalı, yeniliklere açık olurken de ebru özelliği taşımayan işleri öğrencilerine ebru olarak göstermemelidir.

Suyüzü Ebru Atölyesi’nde her yaştan sanatseverler için ebru kursları düzenlenmektedir. Ayrıntılı bilgiye EBRU KURSU sayfamızdan ulaşabilirsiniz.